Zakwaszenie organizmu jest w ostatnim czasie bardzo popularnym tematem poruszanym w gabinetach dietetycznych. Pacjenci zwracają się z problemami takimi jak chroniczne zmęczenie, bóle głowy, wypadanie włosów, pogorszenie stanu paznokci i skóry, a także z osłabieniem odporności. Za takim stanem rzeczy najczęściej stoi zły sposób odżywiania, a przede wszystkim zawarte w codziennej diecie wysoko przetworzone produkty spożywcze, cukier i tłuszcze trans. Niezbilansowana dieta prowadzi do zaburzeń gospodarki kwasowo – zasadowej, prowadząc do szeregu problemów zdrowotnych.

Głównym zadaniem naszego organizmu jest zachowanie homeostazy. I tak: każdy z płynów obecnych w naszym organizmie charakteryzuje się własnym, niezależnym od innych płynów pH. Sok żołądkowy ma pH bliskie 1, czyli bardzo niskie, kwaśne. Z kolei pH moczu powinno oscylować w granicy 7-8 – jego odczyn powinien być obojętny. Zaburzenie poziomu pH poszczególnych płynów w organizmie może prowadzić do zachwiania równowagi kwasowo – zasadowej, a tym samym skutkować powstawaniem różnych niepokojących objawów i skutków ubocznych takiego stanu.

Zła dieta główną przyczyną zakwaszenia organizmu

Niewłaściwa, źle zbilansowana dieta w znacznym stopniu przyczynia się do zaburzeń równowagi kwasowo – zasadowej. Każdy produkt spożywczy można zaliczyć do jednej z grup: kwasotwórczych, zasadotwórczych lub obojętnych. Podczas procesu trawienia w przewodzie pokarmowym zostają uwalniane witaminy, składniki mineralne, kwasy tłuszczowe, organiczne oraz aminokwasy. Dalej w organizmie są one metabolizowane. W efekcie powstają związki działające kwaso- lub zasadotwórczo.

Do innych, ale równie istotnych czynników mających wpływ na zakwaszenie organizmu należy chroniczny stres, niedobór lub nadmiar ruchu, głodówki i uzależnienia od używek.

Objawy zakwaszenia

Objawy zakwaszenia można bez problemu pomylić z objawami innych chorób, ale warto przeanalizować swoje samopoczucie, ponieważ występowanie kilku objawów charakterystycznych dla zakwaszenia organizmu może dać nam w efekcie końcowym jednoznaczną odpowiedź na pytanie, co dzieje się z naszym ciałem.

Do najczęściej występujących objawów zakwaszenia organizmu można zaliczyć między innymi:

 • chroniczne zmęczenie i nerwowość,
 • sucha skóra i osłabione włosy i paznokcie,
 • zmiany skórne, pękająca skóra wokół ust,
 • trudności ze zgubieniem nadmiernych kilogramów,
 • zgaga lub wzdęcia,
 • ból dziąseł,
 • coraz częstsze skurcze mięśni,
 • pieczenie i ból podczas oddawania moczu,
 • bóle stawów a nawet osteoporoza.

Jakie produkty zakwaszają organizm?

Tak jak wcześniej wspomniano – to głównie zła dieta wpływa w znacznym stopniu na zakwaszenie organizmu. Wśród produktów wiodących znajdują się głównie duże ilości mięsa, szczególnie tłustego. Produkty zakwaszające to także wyroby cukiernicze takie jak słodycze czy pieczywo i makarony także mają swój udział w procesie zaburzającym równowagę kwasowo – zasadową. Szczególną uwagę należy zwrócić także na jaja, żółte sery i biały ryż, a także kawę, herbatę i wszelkiego rodzaju napoje gazowane. Co istotne, także niektóre warzywa i owoce posiadają właściwości zakwaszające i należą do nich między innymi rabarbar, fasola, borówki, wiśnie i żurawina. A co z alkoholem? Czy alkohol zakwasza organizm? Tak! Alkohol należy do produktów, które zakwaszają organizm, dlatego warto wyeliminować go z diety jak najszybciej.

Miód, słodki miód…

Często pojawiają się pytania czy miód zakwasza organizm – podobnie jak cukier. Wbrew pozorom jest to produkt, który przyczynia się do odkwaszenia organizmu! Stosowany rano na czczo jako dodatek do wody z cytryną wpływa pozytywnie na proces odkwaszania, dodając jednocześnie energii i pobudzając metabolizm, dzięki czemu – mimo tego, że jest to cukier – przyczynia się do regulacji masy ciała.

Kiszonki

Kiszonki – jak sama nazwa wskazuje, zarówno w przypadku kwaszonych ogórków czy kiszonej kapusty są produktami kwaśnymi, teoretycznie powinny zakwaszać organizm, ale jak jest w rzeczywistości? Czy kapusta kiszona zakwasza organizm? Czy kiszonki zakwaszają organizm? Absolutnie! Kiszonki, nasze polskie dobro, mają bardzo liczne walory zdrowotne. Przede wszystkim regulują gospodarkę kwasowo-zasadową przyczyniając się do odkwaszania organizmu. Warto sięgać po produkty kiszone codziennie, co przyczyni się zarówno do procesu odkwaszania, jak i poprawi stan zdrowia dzięki zawartości probiotyków.

Produkty mleczne

Produkty mleczne mają z zasady działanie neutralne lub lekko kwasotwórcze. Na pytanie czy kefir zakwasza organizm można jednoznacznie odpowiedzieć, że tak – nabiał przyczynia się do zakwaszenia organizmu.

Odkwaszanie organizmu – na czym polega i jak się do niego zabrać?

Odkwaszanie organizmu polega przede wszystkim na wyłączeniu z diety produktów powodujących zakwaszenie organizmu lub ograniczenie ich spożycia do minimum. Najlepsze efekty uzyska się stosując dietę bogatą w produkty o zasadowym pH, ponieważ to właśnie one neutralizują nadmiar kwasów obecnych w organizmie. Do produktów odkwaszających można zaliczyć między innymi kasze (gryczaną i jaglaną), orzechy, oliwę z oliwek, a także ogromną ilość warzyw i owoców takich jak: brokuły, szpinak, buraki, cukinię, pomidory, banany, arbuzy, kiwi, truskawki czy szeroko pojęte cytrusy.

Na pytanie czy kawa zakwasza organizm nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego o jakiej kawie mowa. Kawa ziarnista, przygotowywana w tradycyjny sposób lub za pomocą ekspresu przelewowego lub ciśnieniowego zdecydowanie wpływa zakwaszająco na organizm. Natomiast kawa zbożowa – podobnie jak zielona herbata wpływają pozytywnie na proces odkwaszania organizmu.

Żelazne zasady odkwaszania

By proces ten przebiegł skutecznie, należy pamiętać o stosowaniu się do poniższych zasad:

 • spożywanie pięciu posiłków w regularnych odstępach czasu,
 • odpowiednie nawodnienie organizmu poprzez picie co najmniej 2,5 litra wody dziennie (w tą ilość można wliczyć także zieloną herbatę czy
 • ziołowe napary takie jak napar z mięty, skrzypu, czystka czy pokrzywy, które posiadają także szereg innych zdrowotnych właściwości),
 • posiłki powinno się spożywać powoli, delikatnie i dokładnie przeżuwając każdy kęs,
 • na czczo warto wypić szklankę ciepłej wody ze świeżo wyciśniętym sokiem z cytryny,
 • dieta powinna opierać się na świeżych warzywach i owocach, powinna być obfita we wszelkiego rodzaju sałatki i surówki, a także świeżo wyciskane soki i koktajle,
 • do diety warto włączyć kaszę jaglaną, charakteryzującą się zawartością ogromnej ilości witamin i składników mineralnych. Kasza jaglana posiada właściwości zasadotwórcze,
 • dieta powinna uwzględniać obecność wartościowych olejów, takich jak oliwy z oliwek, oleju lnianego, z wiesiołka czy z pestek dyni,
 • najważniejszym elementem diety mającej na celu odkwaszenie organizmu są właściwe proporcje składników kwasotwórczych i zasadotwórczych. Produkty kwasotwórcze powinny stanowić zaledwie 20%, a reszta jadłospisu powinna być bogata w produkty zasadotwórcze.

Poza dietą, niesamowicie ważne jest zachowanie zdrowego i higienicznego trybu życia, unikanie stresu, umiarkowana aktywność fizyczna, odpowiednia ilość i jakość snu, a także odstawienie wszelkiego rodzaju używek.

Czy odkwaszanie to to samo co zdrowa i zbilansowana dieta?

Gdyby przyjrzeć się powyższym zasadom, jasno można z nich wywnioskować, że w pełni pokrywają się z zasadami piramidy zdrowego żywienia. Zdrowa, urozmaicona i bogata w składniki odżywcze, mineralne i witaminy dieta z pewnością jest w stanie wspomóc zachowanie homeostazy organizmu, nie doprowadzając do zaburzeń gospodarki kwasowo – zasadowej. Jeśli nie jesteśmy w stanie poradzić sobie na własną rękę ze zbilansowaniem odpowiednio takiej diety, warto udać się po poradę do dietetyka lub skorzystać z gotowego rozwiązania w postaci cateringu dietetycznego – diety pudełkowej, który na najwyższym miejscu stawia właśnie zasady zdrowego żywienia i właściwy bilans posiłków. Zastosowanie w codziennej diecie świeżych i zdrowych, lokalnych produktów pozytywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie, a dostosowana do potrzeb organizmu kaloryczność wspomoże także proces utraty masy ciała – zdrowie pozostanie na pierwszym miejscu.